wypracowanie 4

Teza: Udowodnij, iż warto czytać małego księcia

Mały Książę autorstwa Antoniego de Saint-Exupery to lektura szkolna nie bez powodu. Opowiada ona o przyjaźni i szukaniu celu w życiu. Po przeczytaniu jej wiele osób zaczyna inaczej patrzeć na świat. Słuszne więc wydaje się twierdzenie: Warto czytać Małego księcia.

Pierwszym z wielu argumentów przemawiającym za tezą jest to, iż Mały Książe to powieść filozoficzna, zawiera wiele wspaniałych cytatów i złotych myśli. Spójrzmy chociażby na postać pilota. Na początku powieści był jak zwykły dorosły, skoncentrowany na przyziemnych sprawach, lecz po spotkaniu z małym księciem zrozumiał, iż to nie wiek czyni nas dorosłym, lecz my sami. W mojej opinii Mały książę budzi w nas wewnętrzne dzieci

Należy zaznaczyć, iż pozwoli ona spojrzeć nam na świat z perspektywy dziecka, które dopiero poznaje miłość i przyjaźń, i dzięki brakowi trosk życia dorosłego patrzy na świat prostym umysłem i zdaje się rozumieć więcej niż większość dorosłych

Kolejną sprawą, którą chcę poruszyć to to, iż Małego księcia czyta się jednym tchem, nie tylko dlatego, że jest to krótka książka, ale i z powodów o wiele ważniejszych. Historia ta we wspaniały sposób opisuje historie przyjaźni oraz pokazuje nam, iż prawdziwa miłość potrafi przetrwać nawet długą rozłąkę.

Śmiem twierdzić, że czytając małego księcia możemy dostrzec również nasze własne błędy. Ilu z nas jest podobnych do ważniaka liczącego tylko gwiazdy i niedostrzegającego innych ludzi, a ilu jest jak kartograf, który nie dostrzegał piękna, a jedynie swoją pracę. Gdy czytamy małego księcia możemy wreszcie dostrzec wady kryjące się w naszych sercach.

         Myślę, że argumenty przytoczone przeze mnie nie pozostawiają najmniejszej wątpliwości, iż „Mały książę” autorstwa Antoniego De Saint-Exupery to książka, którą powinno się przeczytać choć raz w życiu.

G.Kowalik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *